Já, lekce 1.

19. února 2012 v 23:05 | Tolpen |  Mezameru
Každý to občas zná... takové to ~Já si nepřipadám jako Já~.
Mezameru bude obsahovat různé meditace, přípravy, návody a podobné pitominy :)
A až s to proděláte, měli byste být VY o kousek víc VY.


Lekce 1.

Nejdřív je nutné si uvědomit, kdo to je to Já. Pro lepší pochopení to budeme nazívat Já s velkým J.

Nejdříve trocha teorie.
Co všechno je Já: hodně lidí si myslí, že Já je vlastně ohraničeno jeho tělem. Tam, kde končí kůže, tam končí Já. Ale Já tam vlastně ani zdaleka nekončí. spíš naopak, tam mnohem spíš začíná.
Já totiž není až tak fyzického původů. Můžete mi tady povídat, že tady filozofuju a že rozděluju duši od těla a tak nějak. Ale já tady spíš popisuji...co všechno je to obojí dohromady.
Vysvětlím to jinak: Smrt člověka je, když člověk zemře. Ale kdy umírá Já? Neumírá spolu s člověkem, protože často slýcáváme tu větu "Mám pocit, že je stále tady." a "Sice je už pár let pod zemí, ale pořád se mi dívá přes rameno.".
Právě tohle je to Já. já umírá ve chvíli, kdy skončí řetězce událostí, se kterými máme něco společného: Až se dostaví přehrada, kterou jsme navrhli, až se sklidí jablka z námi prostříhaných jabloní, až se sní námi pečený koláč a rozebere se hrad z lega, který jsme postavili.
Já má širokosáhlý dopad.
Představte si, jak dlouho tady budou zbytka já těch, kteří kdysi hlasovyli pro naše vstoupení do EU. A třeba Já takového Pythágora je tu s námi dodneška.
Stačí vám teorie, nebo potřebujete ještě praxi?
V případě, že jste si pořád ještě neuvědomili, co všechno je vaše Já, zkuste následující meditaci.


MEDITACE:
Sedíte ne zemi ve velké knihovně. Je tichá a nesmírná, ale žádný z vašich kroků ani pohybů nevydává žádný hlasitý zvuk. Vstaňte a vydejte se řadami knih a choďte mezi nimi tak dlouho, dokud neucítíte, že stojíte u správné knihy.
Ta kniha je vae fotoalbum. Sedněte si s ním na zem nebo na židli, případně si poslužte štosem knih ležících na zemi a otevřete fotoalbum.
Každá ta fotka je událost ve vašem životě. některé jsou pro vás důležité a jiné mizivé, ale každá se pojí s vámi a pro tu událost jste důležití vy.
Zastavte se u každé fotky a zapřemýšlejte nad tou událostí. Jak daleko ta událost dosáhla? Co způsobila? ským vám propojila životy? Klaďte si hloubavé otázky tohoto typu. Pokud se necítíte na projití celého alba, nemusíte jej otvírat celé, stačí námatkově listovat, ale i tady se vyplácí pečlivé přemýšlení.
Až celé album projdete, vraťte se zpátky a v případě potřeby si zážitky a vzpomínky společné s meditací zapište, abyste o nich mohli pozěji přemýšlet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.